SU-0015

Lugosi Antalné: Számítástechnika kicsiknek - munkafüzet - SULI-SOFT 21. kötete

HUNDIDAC'2001 Ezüst-díjas munkafüzet! - kislétszámú, felzárkóztató osztályok 3-7. évfolyamainak is.

A munkafüzet használatát a tanári példány (SU-014) segíti, mely tanmenetet, útmutatókat tartalmaz (21T. kötet), valamint egy tanulói munkafüzetből áll. A tanulói füzetet a tanár az adott osztálynak, csoportnak, gépparknak megfelelően töltheti ki. A munkafüzethez ajánlott a lemezmelléklet használata is.

A lemezmellékletet iskolánként (és géptípusonként) elegendő egy példányban megvenni. (Ez ui. legális telepítési jogot jelent az iskola összes számítógépére!) A lemez ára géptípusonként 1000 Ft, - IBM, C64 és C+4 gépekre; a 2. és további lemezek ára 400 Ft/db.

A munkafüzet elkészítése óta sok olyan programmal találkozhattunk, melyeket érdemes használni a számítástechnika órákon. E programok alkalmazásához szükségessé vált a munkafüzet bővítése, módosítása. De az elmúlt évek egyéb tapasztalatai (a gyerekek nyáron elvesztették az előző évben használt füzetet, új tanulók jöttek) szükségessé tették, hogy a munkafüzetet két részre bontsuk - s ezt meg is tettük 2002-ben (ld. SU-0015A, SU-0015B).
A munkafüzet korábbi (SU-0015 jelű) változatát csak azoknak ajánljuk, akik 3. osztályban kezdik csak az informatika oktatását. (E változatot csak a készlet erejéig tudjuk szállítani, bár megfelelő példányszámú rendelés esetén az utánnyomás is elképzelhető!)

A kiadvány rövid ismertetése:

A számítógépek használatára már kisiskolás kortól kezdve célszerű felkészíteni a tanulókat, hisz a jövő elképzelhetetlen a számítógépek nélkül. Kisgyermek korban a megfelelő, elsősorban logikai és ügyességi számítógépes játékok, a játékos oktatóprogramok tudatos használata alapozza meg kellően és teszi könnyebbé a későbbi komoly tanulást.

A munkafüzet a számítógéppel való ismerkedéshez készült, elsősorban az általános iskolák 1-4. osztályai számára. A játékok, jelek világán keresztül vezeti be a kicsiket a számítástechnika szép és bonyolult világába. Sok-sok ötletes, az anyanyelvi oktatáshoz kapcsolódó feladatot tartalmaz a billentyűzettel való ismerkedéshez. A számítógéppel megbarátkozni sok-sok oktatójáték segítségével lehet - ehhez is segítséget ad.

Szógyűjtéses feladataival az anyanyelvi oktatást is a számítástechnikával kapcsolja össze. Kedvet csinál az oktatóprogramok használatához is (MESEVILÁG, logikai játékok, stb.) A házi feladatok a megerősítést szolgálják. Mivel a füzet kisiskolásoknak készült, a válaszra szánt helyeken az írásfüzet vonalai találhatók. A jól megoldott feladatokért jutalom jár, amit a füzet végén piros pontokkal lehet jelezni. Az egyes programokban elért pontszámokat is folyamatosan lejegyezhetik - így buzdítják magukat a jobbnál is jobb eredmények elérésére.

A munkafüzet fő fejezetei:

  1. Balesetvédelem
  2. Gépek, robotok
  3. Rajzos jelek
  4. A számítógépekről (elvi felépítés, számítógéptípusok, programok tárolása, egyéb berendezések)
  5. A billentyűzettel ismerkedünk (írógépek, alap- és kiegészítő billentyűzet, gépelési gyakorlatok)
  6. Programok szerkezete
  7. Tájékozódás a képernyőn (Labirintus játékok, "Teknőc kertje")
  8. Programleírások

Hardver feltételek:

Kapcsolódás más tantárgyakhoz:

Matematika, olvasás, anyanyelv, fogalmazás, idegen nyelvek, informatika

Kapcsolódó kiadványok, témakörök:

"Gondolkodás fejlesztése számítógépes programokkal" - munkafüzet (SU-0026),

"AZ ÉN ÁBÉCÉM" oktatóprogram (SU-0024)

A munkafüzet feldolgozásához javasolt óraszám:

Heti 1 tanóra - legalább 1,5 tanéven keresztül.

Pontos óraszámot nem lehet mondani, hisz ez függ az évfolyamtól, a csoport számítástechnikai előképzettségétől, a rendelkezésre álló óraszámtól, stb. Ha pl. 2-3 tanéven át heti 1 számítástechnika órára van mód, a munkafüzet ehhez is elég feladatot ad.

A tanulói változatot az alábbiak szerint javasoljuk beszerezni és használni:

  1. Tanulók részére - munkafüzetként.

Az ismertető leírását módosítottuk: 2003. március 3.